„Osszuk szét a köpenyét, öröksége a miénk.
Pannon földnek drága fia, segíts minket, vígy a jóra!”
(Szent Mártonnak ünnepén)
A Szent Lőrinc Iskolában az idei tanévben is nagy sikerrel került megrendezésre a már hagyománnyá váló Szent Márton-projekthét. Lassan hagyománynak tekinthető az is, hogy térben és időben is kiszélesítettük ezt a projekthetünket és ismét egy egész hetet szántunk Szent Márton ünneplésére. A november 5-től (keddtől) 11-ig (hétfőig) tartó különleges eseménysorozat nemcsak német nyelvi csoportjainkban zajlott, hanem az egész iskolának bemutattuk Szent Márton életét, hagyományait és értékeit különböző izgalmas programok és tevékenységek által. Célunk volt, hogy Szent Márton örökségére és tanítására emlékezve erősítsük az együttműködést és az önzetlenséget, hangsúlyozzuk az egymásra való odafigyelés és mások segítésének fontosságát.
Szent Márton egy igazán fontos személy, akitől nagyon sokat tanulhatunk emberségről, kitartásról, becsületről, a jótettek fontosságáról és a szeretetről. Aigner Géza plébános atya szavait idézve, melyek az iskolagalérián is olvashatók: „Nem csak Szent Mártonnak, hanem mindenkinek van, kell, hogy legyen egy »köpenye«: valami, amit megoszthat másokkal, legyen az jó szó, vígasz vagy éppen étel. Ez a köpeny szimbólum, szeretetünk szimbóluma: érjen el azokhoz, akiknek szükségük van rá, és ne akadjon el útközben!”
Pannóniai származása miatt Mártonnak a magyarok és a németajkúak körében egyaránt nagy tisztelete van. Számos szokás fűződik ünnepnapjához, november 11-hez. Ez a nap a népi időszámításban a földműves munkák befejezését, a téli időszak bevezetését jelentette, a Márton-napi lakoma például Németországban és Magyarországon is elterjedt volt. Nálunk a jeles naphoz főként időjósló népszokások kötődtek, például, ha a szent fehér lovon érkezik hozzánk, akkor enyhe tél várható. Emellett a falusi családok Szent Márton-vesszőt adtak a pásztoroknak ajándékba, bőséges szaporulatot kívánva a jószágok számában. Sok helyen Szent Márton-tüzet is gyújtottak.
A tartalmas programokból összeállított projekthét során diákjaink a tanítási órákon a különböző tantárgyakhoz kapcsolódóan megismerhették Szent Márton életének eseményeit, valamint a Márton-naphoz kapcsolódó néphagyományokat. A legkisebbeknek játékos formában, sok énekkel, kézműves alkotással, lámpások készítésével, a hagyományokhoz kapcsolódó történetek megismerésével tettük élménnyé a Szent Mártonra való emlékezést. A nagyobbak már korosztályuknak megfelelően mélyebb tartalmakkal és beszélgetések sorozatával ünnepelték őt.
A projekthét nyitónapján, november 5-én (kedden) reggel egy kis összeállítást hallhattunk Szent Márton személyének jelentőségéről, illetve, hogy mit üzen ma nekünk az ő személye és élete. Gömöry Zorka és Cziráki Csenge 8. a osztályos tanulók, valamint Dabi Gábor 7. a osztályos tanuló német nyelven röviden bemutatták Szent Márton életét és a róla szóló legismertebb legendáját, majd magyar fordításban tolmácsolták diáktársaiknak a hallottakat.
A nyitónap reggelére az iskola aulája is ismét ünnepi díszbe öltözött. Köszönjük Derzsi-Pap Csilla tanárnőnek az aulában látható Szent Márton-napi dekoráció megvalósításában való segítséget, valamint Garamvölgyi Viola tanítónőnek, Komáromi Dániel tanár úrnak, hogy értékes saját kezű munkájukkal hozzájárultak az ünnepi dekoráció szépségéhez. Külön köszönetünket szeretnénk kifejezni V. Péter Mária művésztanárnak, hogy iskolánk aulájában szebbnél szebb alkotásokból álló, az alkalomhoz kapcsolódó gyönyörű kiállítás tekinthető meg. Az alkotó gyerekeknek pedig szívből gratulálunk. A projekthét során az osztálytermekben is folyamatosan készültek a Márton-napi díszítések, faliújságok. Egész héten csodálhattuk a gyerekek munkáiból készült szebbnél-szebb Szent Márton-napi dekorációkat, kézműves alkotásokat. Köszönjük minden osztálynak és osztályfőnökének segítő, kreatív munkáját.
Az idei évben új, igazán különleges élményt jelentett mindenki számára, hogy november 7-én (csütörtökön) tiszteletbeli vendégként köszönthettük iskolánkban Kállai Nagy Krisztinát, a Magyar szentek élete című könyv grafikus illusztrátorát. A délelőtt folyamán 1-5. évfolyamos gyermekeink egy könyvbemutatóval egybekötött interaktív előadás során ismerhették meg a művésznőt, illetve bővültek ismereteik Szent Márton életével kapcsolatban. Többek között azt is megtudhatták, hogy milyen rajzokkal kezdődött a művésznő pályafutása. A délután folyamán a szülők is találkozhattak vele, hiszen késő délutánig lehetőség volt kedvezményesen megvásárolni a könyveit. Ezúton is szeretnénk megköszönni Kállai Nagy Krisztina grafikus művésznőnek, hogy elfogadta meghívásunkat, mellyel színesítette projekthetünket, és maradandó élményt jelentett mindannyiunk számára. A könyvbemutató létrejöttében és megszervezésében köszönettel tartozunk Vácziné Boray Szilvia tanárnőnek.
További új színfoltja volt a projekthétnek a Márton-napi osztálykvíz-játékunk. November 8-án (pénteken) az osztályokat egy játékra hívtuk, ahol újonnan átadott tanösvénykorzónk gyönyörűen megfestett kis ládikáiban el voltak rejtve a kvízek. Az osztályoknak, végigjárva a tanösvényt, meg kellett találniuk a borítékjukat, majd együtt közösen megoldani a kvízjáték kérdéseit. Öröm volt látni, ahogy az iskola apraja-nagyja osztályonként sorra járja és nyitogatja a ládákat, majd lelkesen igyekeznek megtalálni a helyes választ az adott kérdésre. Nagyon szoros eredmények születtek, a legjobbakat pedig a projekthét zárónapján egy kis finomsággal jutalmaztuk.
November 11-én (hétfőn) hétfőn zárult a projekthét egy nagyszabású Márton-napi vigassággal. Reggel az áhítat keretében a Szent Márton osztályunk, a 2. a osztály egy kis ünnepi műsort mutatott be névadójáról. Köszönjük Papp Dolli osztályfőnöknek a műsor összeállítását és betanítását, valamint Jäger Judit tanárnőnek, a művészeti munkaközösség vezetőjének a közreműködő segítségét.
A zárónap délutánján 14 órától megnyitottuk iskolánk kapuját, és nagy szeretettel fogadtuk az érkező családokat. A szülői munkaközösség szervezésével minden osztály árusító standja megtelt süteményekkel, édes és sós különlegességekkel valamint egyéb libás finomságokkal. A felnőttek számára idén is készültünk forró, bögrés itallal, melyet Beély Márton tanár úr kínált ez alkalommal is. Az iskola udvara rövid időn belül igazi vásári hangulatot idézett. Ahogy pedig sötétedett, a délelőtt folyamán feldíszített pavilonok világítása még hangulatosabbá varázsolta az iskola udvarát.
A Márton-napi vigasság hangulatát tovább emelte, hogy az alsós tanulóinkat és családjaikat élő zenés táncházzal várta Gorácz József néptánctanár. Felsős tanulóink pedig, Boros Bence tanár úr gitáros kíséretével és Sári Franciska tanárnő közreműködésével, a tábortűznél énekeltek dicsőítő dalokat. A délután folyamán pedig sorra csatlakoztak hozzájuk más és más szülők is. Az ide évben is köszönjük Kovács Ákos tanár úrnak a tűzmesteri feladatokban való segítséget.
Sötétedéskor a tornacsarnok előtti területen több százan emelték magasba lámpásukat Komárominé Kiss Gyöngyi tanárnő szavára. A lámpás felvonulás előtt az iskola németet tanuló diákjaink közös éneke következett, Lichterkinder címmel, ami idén is nagy sikernek örvendett. Köszönjük Digner Gabriella nemzetiségi tanítónőnek és Parászka Zsolt Leventéné Andrea német tanárnőnek a dal betanításában nyújtott segítséget. A dal azon túl, hogy Szent Mártont dicsőítette, egy nagyon fontos témáról beszélt nekünk, mégpedig a gyerekekről, akik a világban a fényhozók, és Mártonhoz hasonlóan boldogságot, örömet hoznak mindenki életébe. A lámpás felvonuláson az egész iskola minden diákja, tanára és családja részt vett. Köszönjük Jäger Judit és Csirmaz Enikő tanárnőknek a Márton-napi énekek betanítását és a lámpás körmenet során az énekek vezetését.
Hálás köszönetünket szeretnénk kifejezni minden Szent Lőrinces családnak a lelkes támogatást, a büfében való aktív munkát és hogy együtt vigadtak velünk. Külön köszönjük a szülői munkaközösség elnökének Csüllög Károlynak a hangtechnika biztosítását. Köszönjük a szülőknek a sok segítséget, Komárominé Kiss Gyöngyi idegen nyelvi munkaközösség-vezetőnek a projekt szervezését és összefogását, és Kuti Margit igazgatónak a támogatást, és hogy a nyereményként kiosztott meglepetések, édességek és egyéb apróságok sosem maradnak el. Emellett minden kollégának ezúton is nagyon köszönjük, hogy az egész iskola sok-sok élmény által gazdagodva ünnepelhette Szent Márton örökségét és tanítását.