Sulizsák
Iskolánk, a Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskola komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy elnyerje az „Örökös ÖKO-iskola” címet. Ezt a célt szolgálja az az új kezdeményezés is, mely kapcsán csatlakoztunk a „Sulizsák” programhoz.
A 2017-ben elindított ruhagyűjtési program iskolákat, óvodákat, bölcsődéket céloz meg azzal a szándékkal, hogy a gyermekek mielőbb megismerkedjenek a környezettudatos magatartással. Cél, hogy a program segítse a textil újrahasználatot, újrahasznosítást és a gyerekek szemléletformálását, közben támogatják az intézmények mindennapi életét oly módon, hogy hosszú távú és rendszeres anyagi forrást nyújtanak a résztvevő intézményeknek.
A „Sulizsák” program keretében a részt vevő oktatási intézmények szülői közössége és dolgozói a gyerekekkel együtt összegyűjthetik az otthon már feleslegessé vált ruháikat, majd ezeket elszállításuk után a megfelelő válogató üzemeknek adjuk át – itt a ruhákat osztályozzák, és állapotuktól függően hasznos, új funkciót találnak nekik – a jobb állapotban lévők újra használatba kerülhetnek, a rosszabbak pedig rongyként, munkaeszközként maradnak a körforgásban. Így nemcsak a környezetterhelés mértékét csökkentjük, hanem a használt ruhák életciklusát is meghosszabbítjuk.”
Mint a programban részt vevő más intézmények, mi is kiemelt figyelmet fordítunk a társadalmi felelősségvállalásra, biztosítva, hogy tevékenységünkkel hozzájáruljunk a fenntartható jövő építéséhez. Ez az akció ráadásul próbára teszi közösségünk összetartó erejét is, hiszen az összegyűjtött zsákokat elszállítás előtt osztályonként mérlegelik, adminisztrálják, mert a ruhákért kapott pénz a gyűjtés arányában az osztályoknak visszaosztásra kerül.
A program lépéseiről plakáton és e-mailben előre tájékoztattuk a tanulókat és a szülőket, majd a gyűjtéshez kapott zsákokat az osztályfőnökök kiosztották azoknak a tanulóknak, akik jelezték, hogy otthon összerakják a használaton kívüli holmikat. A zsákokra pontosan rá volt írva, hogy mi az, amit szabad és nem szabad beletenni:
- amit elfogadnak: női, férfi, gyermek ruhadarabok, összepárosított cipők, kézitáskák, sapkák, sálak, kalapok, fehérnemű, párosított zokni, lepedő, függöny, törölköző,
- amit NEM fogadnak el: paplan, takaró, párna, szőnyeg, fürdőszobai szőnyeg, szakadt, lyukas, koszos és nedves ruhadarabok, munkaruházat, textildarabok, anyagok, nem kész ruhák.
Ha valakinek nem jutott zsák, akkor szemeteszsákba is rakhatta a feleslegessé vált ruhákat, arra figyelve, hogy egy zsák súlya 10 kg-nál ne legyen nehezebb. Fontos volt, hogy a zsák le legyen zárva, és jól látható, olvasható módon írják rá, hogy melyik osztály adja le.
A gyűjtés három napig tartott (október 16-17-18.), majd október 21-én hétfőn két fuvarban el is szállították a rengeteg zsákot. A program bebizonyította, hogy iskolánk igen aktív a környezettudatos szemlélet terén, hiszen a gyűjtéshez kapott 200 db Sulizsákhoz képest összesen kb. 500 zsákot szállítottak el, de tanúbizonyságot adtunk a közösség összefogó erejéről is.
A gyerekek önkéntességből is kiváló példát mutattak, hiszen nap, mint nap segítséget nyújtottak a zsákok fedett helyre pakolásában, majd a szállítás előtti rakodásban is.
Az eredmények önmagukért beszélnek:
1.a: 218,4 kg
1.b: 201,7 kg
2.a: 250,6 kg
2.b: 79,6 kg
3.a: 211,7 kg
3.b: 116,6 kg
4.a: 94,6 kg
4.b: 454,3 kg
5.a: 136,9 kg
5.b: 153,0 kg
6.a: 50,4 kg
6.b: 139,7 kg
7.a: 97,6 kg
7.b: 53,1 kg
8.a: 116,5 kg
8.b: 85,6 kg
Tanári kar: 217,3 kg
Joggal lehetünk elégedettek az eredménnyel, mely kiváló bizonyítéka a gyermekek, a szülők és a kollégák összefogásának. Külön gratulálunk a 4.b osztálynak ehhez a kimagasló teljesítményhez!
Köszönjük a sok munkát, bízunk benne, hogy ezzel az új kezdeményezéssel is hatékonyan tettünk környezetünk védelme érdekében!
Jövőre folytatjuk!