„Tanulni kell. A téli fákat.
Ahogyan talpig zuzmarásak.
(…)
Tanulni kell mézet, diót,
jegenyefát és űrhajót,
a hétfőt, keddet, pénteket,
a szavakat, mert édesek,
tanulni kell magyarul és világul,
tanulni kell mindazt, ami kitárul,
ami világít, ami jel:
tanulni kell, szeretni kell.”
(Nemes Nagy Ágnes)
A Karácsonyi varázslat projektünket megnyitó november 30-i (szombati) első adventi gyertyagyújtó szentmise után december folyamán reggelente roráte miséket, más néven angyalmiséket szervezünk az osztályok számára az Ibolya utcai Szent József Kápolnában. A misék után kapunk a szülőktől zsíros-hagymás és vajas-lekváros kenyeret, sőt még nutellás kalácsot is, finom teával, amit minden osztály hálásan fogyaszt. Az agapé mellett külön köszönjük a szülőknek, hogy kávéval kínálják tanárkollégáinkat.
Az idei karácsonyváró projekt a december 6-i (pénteki) reggelen folytatódott. Ez a nap nem a megszokott csengőszóval indult, hanem a Mikulás, Mikulás, kedves Mikulás című dal zenéje jelezte az órák kezdetét. Készülődtünk… Hiszen ma Szent Miklósra emlékeztünk, akinek látogatását izgatottan vártuk.
A második óra után az ünnep részeként, az Aktív Iskola kezdeményezéshez kapcsolódva, vidám Mikulásfutást rendeztünk. Mikulás- vagy rénszarvassapkában tíz kört futottunk az iskola udvarán, ami nemcsak a közös mozgás örömére, hanem az egészséges életmód fontosságára is felhívta a figyelmet. A frissítő futás után mindenki visszament a következő órájára, de senki nem tudott figyelni, hiszen nagyon vártuk már a Mikulást. Végre újra csengettek, és összegyűltek az osztályok az udvaron, ahol már készülődött a 3. b osztály. Számukra december 6. különösen fontos, hiszen Szent Miklós az ő védőszentjük. Műsorukban verssel, énekszóval és közös imádsággal idézték meg a püspök emlékét, akinek élete és jó cselekedetei ma is példamutatóak számunkra. A délelőtt folyamán megérkezett maga a Mikulás is, akit mindenki ujjongva köszöntött, és aki mindegyik osztály számára egy-egy hatalmas ajándékcsomagot adott át, amit az osztályok boldogan fogadtak, és közös fotókat készítettek a Mikulással, hogy ezzel is emlékezetessé tegyék a pillanatot. A délutáni hóesés tette még különlegesebbé a napot.
A Mikulástól kapott ajándékok emlékeztetnek minket Szent Miklós püspök életére és példájára, amely mindannyiunkat arra ösztönöz, hogy hasonló jótettekkel tegyük szebbé mások életét a mindennapokban.
A karácsonyi varázslat projekt folytatásaként számos esemény gazdagította az adventi időszakot iskolánkban, melyek segítette lelki felkészülésünket szent karácsony ünnepére.
December 11-én az idegennyelvi munkaközössége által Székesfehérvárra szervezett adventi kirándulás idén is valódi lelki feltöltődést és kulturális élményt nyújtott résztvevőinek. Az adventi időszakban, hazánk egyik legjelentősebb egyházi és történelmi városát fedezhettük fel több mint hatvan diák és hat kísérő tanár társaságában.
December 12-én adventi iskolacsipegető foglalkozásra vártuk a leendő elsős gyerekeket és szüleiket. Pékné Borbély Kata fejlesztőpedagógus és az alsós munkaközösség kézműves foglalkozásain vehetett részt a mintegy száz megjelent gyermek és felnőtt.
Luca napján a 6. évfolyamosok elevenítették fel a kotyolás hagyományát, amikor a régi falusi szokások szerint házról házra járva mondtak jókívánságokat. Az iskola minden osztályát köszöntötték Luca napi jókívánságokkal, amelyhez Kisné Magyarkuti Virág tanárnő nyújtott segítséget a felkészülésben.
Az adventi hagyományok másik kiemelkedő eseménye a regölés volt, amelyet a Tébláb Alapfokú Művészeti Iskola iskolánkban tanuló, Csurka csoportja adott elő Gorácz József vezetésével. Az autentikus előadás életre keltett ezt a régi magyar népszokást.
A Liliomkert Katolikus Óvoda nagycsoportosai betlehemes játékot mutattak be iskolánkban, amely nagy örömet szerzett mindannyiunknak. Az első osztályosok lelkesen látták vendégül az óvodásokat, erősítve ezzel a legfiatalabbak közötti köteléket.
December 19-én került sor a naptár- és képeslapkiállítás hivatalos megnyitójára, ahol V. Péter Mária művésztanár, Kuti Margit igazgató asszony és Oláh Gábor tanügyi igazgató értékelték a gyerekek műveit, majd oklevelekkel ismerték el a legkiválóbb munkákat. Ugyanezen a napon a főplébánián rendezett karácsonyváró templomi koncerten és a 3. évfolyam pásztorjátékán vehettünk részt, amely meghitt hangulatot teremtett az estéhez. A koncert és a pásztorjáték betanítását és a program megszervezését köszönjük Jäger Judit, Csizmár Enikő, Sári Franciska kollégánknak.
December 20-án dr. Harmai Gábor plébános atya celebrálta az adventi szentmisét a főplébánián. Felhívta a hívek és a gyerekek figyelmét arra, hogy a karácsonyra ugyanúgy kell felkészülni, mint egy – egy születésnapra; nemcsak ajándékkal és külsőségekkel, hanem lelki értelemben is. Jézus születésnapjának megélése az ember tudatos készületén múlik. Erre hív bennünket az adventi szentmisék alkalmával is.
Visszaérkezve az iskolába, a mise után az 5. évfolyam kántálással köszöntötte az iskola többi osztályát. Az osztályok örömmel fogadták a kántálókat és vendégül is látták őket. A népszokást Kuti Margit igazgató asszony tanította be a gyerekeknek.
A nap folyamán iskolánk tanulói, akik alapfokú zeneművészeti oktatásban is részt vesznek, örömzene koncertet adtak az aulában, amely szívet melengető pillanatokat okozott mindenki számára. Ezután minden osztály a tantermében megtartotta a hagyományos osztálykarácsonyokat.
December folyamán két adománygyűjtésben is részt vettünk: csatlakoztunk a Szent Erzsébet Karitasz Központ „Angyalbatyu” programjához, valamint a Szent Panteleimon Karitasz Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet felhívásához. Hálásan köszönjük a szülők és a gyerekek nagylelkűségét.
Végül, de nem utolsó sorban szeretnénk kifejezni köszönetünket a szülők felé, akik december folyamán is támogatásukkal segítették közösségünket.
Az adventi időszak eseményei nemcsak hagyományainkat erősítették, hanem lelkünket is gazdagították, méltó felkészülést biztosítva a karácsonyi ünnepre.