A Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskolában október elején rendeztük meg az Állatvédelmi témahetet, a Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektorának fővédnöksége alatt álló országos kezdeményezésnek a keretében. A programban való részvétel hozzáférést biztosított a szakemberek által összeállított óratervekhez és oktatási segédletekhez, melyek nagyban megkönnyítették az ismeretek magas színvonalú átadását. Nemcsak felkészült és az állatvédelem iránt elkötelezett pedagógusaink, hanem a gyerekek maguk is hozzájárultak az esemény színessé és érdekessé tételéhez. Az volt a koncepciónk, hogy minél több órán jelenjen meg az állat és annak védelme az aktuális tananyaghoz kapcsolódóan. Ezt a vezérfonalat követve sok különböző órán sikerült ezt megvalósítanunk, a fizikától az irodalomig, a testneveléstől az angol, illetve német nyelvóráig, a természetismeretről és a biológiáról nem is beszélve. A fizika órán például az állatok mozgása és sebessége, magyar nyelv órán a kommunikációjuk került előtérbe. Iskolánk sok tanulója hozta és/vagy mutatta be saját házi kedvencét, miközben rámutattak a tartásuk esetleges nehézségeire is. Iskolánk biológia szakos pedagógusa, Nagy Borbála tanárnő – aki korábban Állatvédelem pedagógia továbbképzésen is részt vett – terápiás kutyájával, Borsóval, érzékenyítő előadásokat tartott az iskola összes osztályában, amelyeken alaposan átbeszélték az öt állati szabadságjog egyes pontjait. Diákjaink részt vettek a Vadon a városban című, a Duna-Ipoly Nemzeti Park által szervezett programon is, mely a nagyvárosi természetbúvárkodás lehetőségeit és a városi élőhely sokszínűségét mutatta be. Iskolánk nagy hangsúlyt fektet az állatvédelemre, minden évben színes programokkal készülünk az állatvédelmi témahétre. A felsoroltak után talán nem meglepő, hogy az idei tanévben már harmadszorra fogunk pályázni az Állatbarát Általános Iskola címre.

Vadon a városban – Ökológiai kalandok a Jókai-kertben

2024. október 1-én, kedden iskolánk 4. b és 5. b osztálya a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága által szervezett „Vadon a városban” program keretében egy izgalmas természetismereti programon vett részt a budapesti Jókai-kertben. A XII. kerület egyik legszebb zöldövezete, Jókai Mór egykori nyári rezidenciája, ma természetvédelmi területként szolgál.
A diákoknak itt játékos, interaktív formában lehetőségük nyílt közvetlen közelről megismerni a városi környezetben élő állat- és növényvilágot.

A 4. b osztályosok a kert változatos természeti kincseit fedezhették fel szakértők vezetésével. A nap során a madárgyűrűzés alkalmával közelebb kerülhettek a környéken élő madarakhoz, majd az avarban rejtőző apró élőlényeket vizsgálták meg, és megismerték a komposztálás fontosságát is. A legmerészebb diákok egy mesterséges barlangban próbálták ki bátorságukat, míg mások a vizek parányi élőlényeit tanulmányozták. A nap végén a gyerekek élményekkel gazdagon tértek vissza az iskolába, lelkesen mesélve tapasztalataikról.

Az 5. b osztályosok szintén felejthetetlen élményekkel gazdagodtak a Jókai – kertben. A nap során három különböző állomást látogattak meg. Az első állomáson az avarlakók világával ismerkedtek meg, ahol a gyerekek nagyítóval kutatták fel az avar alatt rejtőző apró ízeltlábúakat. Ezt követően a komposzt életközösségét tanulmányozták, ahol mozgalmas kvízzel bizonyíthatták frissen szerzett tudásukat. A harmadik, egyben legizgalmasabb állomáson, állatbemutató várta őket, ahol olyan különleges állatokat láthattak, mint a madagaszkári bütykös csótány, az agáma, az ékszerteknős, a gabonasikló, a vándorpatkány és a törpesün. Az előadások során hangsúlyt kapott a felelős állattartás és az invazív fajok elterjedésének veszélyei is.

Mindkét osztály számára tartalmas és tanulságos nap volt ez a Jókai-kertben, amely remekül illeszkedett az iskolánk (Állatbarát és Ökoiskola cím birtokosa) által képviselt állatvédelmi és környezettudatos szemlélethez és hozzájárult ahhoz, hogy diákjaink felelősen gondolkozzanak a szűkebb és tágabb környezetükről egyaránt.